SARS-CoV-2 vizsgálati leletek értelmezése

Tisztelt Kollégák!

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Laboratóriumi Medicina 2021. január 25-től bevezette a SARS-CoV-2 szerológiai vizsgálatot, melyet jelenleg az eMedsolution rendszeren keresztül lehet megkérni néhány kötelező kérdésre történt válaszadás után. Az elmúlt időszakban több mint 2000 szerológiai vizsgálatot végeztünk és mivel rendszeresen kapunk leletértelmezési kérdéseket egészségügyi dolgozóktól szükségesnek tartottuk egy újabb rövid tájékoztató kiküldését, mely remélhetőleg segítségükre lesz a SARS-CoV-2 szerológiai eredmények értelmezésében.

1. A „KIZCOVSZ” kérőlap kiválasztásával egyszerre két SARS-CoV-2 vírusantigén ellenes össz ellenanyagszintet határozunk meg: a Nucleocapsid (SARS-CoV-2 N) és a Spike-protein (SARS-CoV-2 S) ellenes immunglobulin (Ig) titert, melybe az IgM-t és IgG-t is belemérjük. A leletforma aktualizálásával ezt is pontosítottuk a könnyebb eredményértékelés érdekében. Mindkét epitóp ellenes összantitest szint egyidejű meghatározásra ezért van szükség - függetlenül attól, hogy a vizsgált személy kapott-e már oltást vagy sem -, mert egy korábbi (akár igazolt, akár nem ismert) COVID-19 fertőzés a SARS-CoV-2 N ellenes össz Ig szint kimutatható emelkedést is okozza, míg az immunizálás csak a SARS-CoV-2 S titer emelkedéséhez vezet. Fontos betartani a javasolt vérvételi időpontokat (pl. fertőzés vagy kontaktba kerülés után 21 nap, 2. oltás utáni 10 nap), hogy a kialakult humorális immunválasz minél nagyobb diagnosztikai érzékenység mellett válhasson kimutathatóvá.

 

2. Hatékony immunizálás esetén a 2. oltás után 10 nappal a SARS-CoV-2 S szint - a cut-off értékéhez viszonyítva - jelentősen megemelkedik, a legtöbb oltott személy esetén ideálisan > 250 U/mL értéket találunk. Tekintettel arra, hogy nincs klinikai jelentősége ilyen magas érték felett, hogy pontosan mekkora az Ig titer, ezért nem hígítjuk tovább a mintát. A magas antitest szint feltehetően védettséget tud biztosítani az illető személy számára, bár fontos kiemelni, hogy az ellenanyagszint direkt meghatározása nem váltja ki az antitest funkcionális vizsgálatát.  Egy nemrég megjelent közlemény alapján a szerológiai tesztekkel meghatározott antitest koncentráció és a neutralizáló antitest titer között csak kis mértékű a korreláció (Tang MS. et al., Clin. Chem. 2020; 66(12):1538-47). Ha az oltás előtt COVID-19 fertőzés nem zajlott le, a SARS-CoV-2 N szint alacsony marad.

 

3. Nem oltott, tünetmentes személyekben szeropozitivitás állapítható meg mindkét antitest emelkedett szintje esetén. Ez a múltban lezajlott (vagy esetleg még aktív) COVID-19 fertőzésre utal, és a két ellenanyag együttes szintemelkedését okozza: a SARS-CoV-2 N általában hamarabb emelkedik, míg a SARS-CoV-2 S lassabban, de tartósabban marad emelkedett. Ilyen esetekben az oltás szükségességéről - az ellenanyag szinteket is figyelembe véve - javasolt infektológussal konzultálni. 

 

4. Esetenként előfordulhat, hogy pozitív PCR vagy antigén teszttel igazolt, de általában tünetmentes vagy enyhe lefolyású COVID-19 betegséget követően esetleg nem alakul ki ellenanyag válasz, és mindkét Ig eredménye alacsonyabb, mint a cut-off értéke. Ilyen esetekben a 3 hónapon belül szedett immunszuppresszív gyógyszerek, illetve a kemoterápiás kezelés interferáló hatása kizárandó. Javasolt az infektológussal való konzultáció és az oltás minél korábbi beadatása.

Amennyiben bármilyen további kérdése merül fel a témával kapcsolatban, kérem, keresse Dr. Nagy Béla részlegvezetőt emailben ( ) vagy telefonon (50161-es mellék).

A fentiekkel kapcsolatos leírás a DE-KK – LMI honlapján (www.labmed.unideb.hu) mindenki számára hozzáférhető, a körlevelek menüpont alatt. Kérjük, tájékoztassa kollegáit a fentiekről!

 

Debrecen, 2021. március 12.

Tisztelettel:

 

Dr. Kappelmayer János s.k.

egyetemi tanár,

a Laboratóriumi Medicina igazgatója

Frissítés dátuma: 2021.11.12.