Szérum totál epesav koncentráció meghatározás elérhetősége a Debreceni Egyetem valamennyi betegellátó egysége számára

DE-KK Laboratóriumi Medicina Kémia Részlegén 2020. szeptember 25-től bevezetésre került a szérum totál epesav koncentráció meghatározása, amely ezidáig kizárólag a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika fekvő- és járóbetegei számára volt rendelhető. 2021. május 3-tól a szérum totál epesav koncentráció meghatározása a Debreceni Egyetem valamennyi betegellátó egysége számára elérhetővé válik.

A szérum totál epesav koncentráció meghatározás fő indikációs területe a terhességi intrahepaticus cholestasis (ICP) gyanúja. ICP fennállása jelentősen növeli a perinatális morbiditást és mortalitást, valamint a spontán és indukált koraszülések előfordulását. A jelenlegi szülészeti irányelvek az igazolt ICP eseteknél az epesav-szintektől teszik függővé a szülészeti ellátást, amelynek oka, hogy az epesav koncentráció jelentős emelkedése akár 30-szorosára növeli a III. trimeszter végén jelentkező magzati elhalás valószínűségét.

A szérum totál epesav koncentráció változása ezenkívül korán és érzékenyen jelezheti a májfunkció romlását, alkalmas lehet az urzodezoxikolsav terápia monitorozására, valamint az interferon terápia hatékonyságának megítélését segítheti krónikus hepatitis C esetén.

A vizsgálatot a Cobas 6000 (Roche) automatával végezzük enzimatikus kolorimetriás módszerrel.

Referencia tartomány: <10 µmol/L.

Egészséges egyéneknél a szérum totál epesav koncentráció csak enyhén emelkedhet után étkezést követően, míg cholestasis, májcirrhosis, hepatitis, cholangitis, vena portae thrombosis, Budd-Chiari syndroma, Wilson-kór és haemochromatosis esetén jelentősebb mértékben emelkedik. Intesztinális malabszorpció és metabolikus májbetegségek (Gilbert-kór, Crigler-Najjar syndrome és Dubin-Johnson syndroma) esetén emelkedés nem várható.

Vizsgálatkérés, mintatípus, eredmények közlése:

A MEDSOLUTION „KIZKEMIA” kérőlapján a „Totál epesav” elnevezés kijelölésével rendelhető meg a vizsgálat.

A meghatározáshoz egy cső natív vérminta (szérum) szükséges. A vérvételt követő 2 órán belül kérjük a mintát eljuttatni a laboratóriumba. A vizsgálattal kapcsolatban felmerülő kérdések esetén kérjük, forduljanak Budainé Dr. Tóth Judithoz, a Kémia Részleg vezetőjéhez (50045-ös mellék).

Leletátfordulási idő: 2 munkanap.

A „Totál epesav” vizsgálat pontértéke 2683 pont (WHO kód 22441).

Debrecen, 2021. április 30.

1., You S, Cui AM, Hashmi SF, Zhang X, Nadolny C, et al: Dysregulation of bile acids increases the risk for preterm birth in pregnant women. Nat Commun. 2020; 11(1): 2111. doi: 10.1038/s41467-020-15923-4.

2., Piechota J, Jelski W: Intrahepatic Cholestasis in Pregnancy: Review of the Literature. J Clin Med. 2020, 9(5):1361. doi: 10.3390/jcm9051361

3., Danese E, Salvagno GL, Negrini D, Brocco G, Montagnana M, Lippi G: Analytical evaluation of three enzymatic assays for measuring total bile acids in plasma using a fully-automated clinical chemistry platform. PLoS ONE. 2017, 12(6): e0179200. doi: 10.1371/journal.pone.0179200. eCollection 2017.

4., https://www.mayocliniclabs.com/test-catalog/Specimen/84689

Frissítés dátuma: 2021.05.01.