Lupus anticoagulans diagnosztikát érintő változások és az új típusú oralis antikoagulánsok in vitro neutralizálása a Hemosztázis Részlegen

Tisztelt Kollégák!

 

 

A DE-KK Laboratóriumi Medicina Hemosztázis Részlege változást vezet be a lupus anticoaguláns diagnosztikában, valamint lehetővé teszi az új típusú oralis antikoagulánsok (NOAC) in vitro neutralizálását bizonyos hemosztázis vizsgálatok elvégezhetősége érdekében 2021. május 3-ától.

A lupus anticoagulans vizsgálatkérésre változtatás nélkül, továbbra is a Hemosztázis kérőlapján (KIZHEMOS) van lehetőség a „Lupus anticoagulans kivizsgálása” tétel kiválasztásával. A vizsgálat elvégzéséhez szükséges minta mennyisége a korábbiakhoz képest nem változik, a vizsgálat pontértéke is változatlan.

 

 

1, Változás a lupus anticoaguláns diagnosztikában

A lupus anticoagulans kivizsgálási algoritmusunkba a nemzetközi ajánlásnak megfelelően a dRVVT vizsgálat, mint első vonalbeli teszt bekerül. A dRVVT szűrőteszt, keveréses vizsgálat, ill. a dRVVT megerősítő teszt pozitivitása igazolja a lupus anticoagulans jelenlétét, amit a szakmai ajánlásnak megfelelően a továbbiakban is 12 hét elteltével meg kell erősíteni. A dRVVT szűrő és megerősítő teszt eredményeket rátában adjuk meg, továbbá a leleteket szöveges véleménnyel látjuk el. A dRVVT teszt bevezetésével egyidejűleg a hígított thromboplasztin idő vizsgálat, mint rutin diagnosztikai teszt kivezetésre kerül.

 

 

2, Új típusú oralis antikoagulánsok (NOAC) in vitro neutralizációja

A NOAC készítmények számos hemosztázis laboratóriumi vizsgálattal intereferálnak, megnehezítve a beteg kivizsgálását e készítmények szedése idején. A NOAC készítmények in vitro neutralizációját követően azonban minden, thrombocyta szegény plazmából történő kritikus hemosztázis laboratóriumi vizsgálat kivitelezhetővé válik, így nem kell e készítmények szedését szüneteltetni a laboratóriumi vizsgálatok idejére. A DOAC Stop (Haematex) reagenssel minden ma forgalomban lévő NOAC készítmény eltávolítható a plazmából egészen 2000 ng/mL koncentrációig. Legfőbb előnye, hogy kivitelezhetővé válnak a thrombophilia irányú laboratóriumi vizsgálatok, a lupus anticoagulans kivizsgálása, illetve az alvadási faktor meghatározások.

 

 

A NOAC készítmények neutralizálását a Hemosztázis kérőlapján (KIZHEMOS) lehet kérni a „DOAC neutralizáció” kérés megjelölésével. A kérésnek csak egyéb hemosztázis vizsgálat kérésével egyidejűleg (pl. thrombophilia kivizsgálása, lupus anticoagulans kivizsgálása) van értelme. A DOAC neutralizáció kérése az egyes hemosztázis vizsgálatok mintaigényén nem változtat: továbbra is a Na-citráttal alvadásgátolt mintát (kék kupakos cső) kell a betegtől levenni és annyi csövet küldeni a laboratóriumba, amennyi az egyes hemosztázis vizsgálatok mintaigényeként a kérőlapon fel van tüntetve. A DOAC neutralizáció pontértéke 2683 pont.

 

 

A vizsgálatkérések és az eredmények értelmezése kapcsán felmerülő kérdések esetén kérjük forduljanak Dr. Bereczky Zsuzsannához, vagy Dr. Kerényi Adriennehez, (56670, 50050 vagy 55158 mellékek).

 

 

Debrecen, 2021. április 30.

 

 

 

Dr. Kappelmayer János s.k.

egyetemi tanár

a Laboratóriumi Medicina Intézet

igazgatója

 

 

 

Irodalom:

1. Devreese KMJ, et al. "Guidance from the Scientific and Standardization Committee for lupus anticoagulant/antiphospholipid antibodies of the International Society on Thrombosis and Haemostasis: Update of the guidelines for lupus anticoagulant detection and interpretation" J Thromb Haemost. 2020; 18: 2828-2839.

2. Exner T, et al. "Simple method for removing DOACs from plasma samples" Thromb. Res. 2018; 163: 117-122.

3. Exner T, et al. "The effect of DOACs on laboratory tests and their removal by activated carbon to limit interference in functional assays". International Journal Laboratory Hematology 2020; 00:1–8.

4. Favaloro E, et al. "Neutralising rivaroxaban induced interference in laboratory testing for lupus anticoagulant (LA): A comparative study using DOAC Stop and andexanet alfa". Thrombosis Research 180 (2019) 10–19.

Frissítés dátuma: 2021.05.01.