A natív DNS elleni antitest (anti-nDNS) kimutatására szolgáló Crithidia luciliae alapú indirekt immunfluoreszcens teszt bevezetése

A DE-KK Laboratóriumi Medicina Laboratóriumi Immunológia Részlege 2021. június 22-től az anti-dsDNS autoantitestek kimutatásának kiegészítő vizsgálataként bevezeti a Crithidia luciliae alapú indirekt immunfluoreszcens tesztet (CLIFT).

A kettősszálú DNS elleni autoantitestek (anti-dsDNS) kimutatásának jelentősége szisztémás lupus erythematosus (SLE) esetében a legnagyobb. Ebben a kórképben ez a vizsgálat része a SLICC klasszifikációs kritériumainak, prognosztikai marker, alkalmas a betegség aktivitásának követésére és a terápia hatékonyságának a monitorozására. Anti-dsDNS pozitivitás előfordulhat még egyéb autoimmun kórképekben is (rheumatoid arthritis, szisztémás sclerosis, Sjögren-szindróma, autoimmun hepatitis) továbbá vírus fertőzésekben és alacsony százalékban egészségesekben is.

Az anti-dsDNS autoantitestek mennyiségi meghatározása jelenleg egy ELISA teszt segítségével történik, ami kifejezetten szenzitív módszer, de relatíve gyakran eredményez fals pozitív eredményt. Az autoantitestek általános szűrőmódszereként használt ANA HEp-2 indirekt immunfluoreszcens (IIF) vizsgálat, amennyiben homogén mintázatot mutat, szintén utalhat anti-dsDNS jelenlétére, ennek a vizsgálatnak azonban alacsonyabb a szenzitivitása.

Ezeket a metodikákat egészíti ki az újonnan bevezetésre kerülő Crithidia luciliae alapú indirekt immunfluoreszcens teszt (CLIFT). A Crithidia luciliae egy protozoon, melynek kinetoplasztja egy speciális szerkezetű mitokondrium, ami kör alakú dsDNS komplex hálózatát tartalmazza, hisztontól és más emlős nukleáris antigéntől, fehérjétől mentesen. Emiatt a vizsgálat pl. SLE szempontjából csak a leginkább releváns magas aviditású anti-dsDNS antitestekkel szemben szelektív, és így nem ad fals pozitív eredményt. Miután a protozoon natív konformációban tartalmazza a dsDNS molekulát, ezért a CLIFT teszttel azonosított autoantitesteket natív DNS elleni antitesteknek (anti-nDNS) nevezik.

A vizsgálat indikációi:

1., Minden új beteg, akinek az anti-dsDNS ELISA vizsgálata pozitív eredményt ad.

2., Bármely beteg, akinél az anti-dsDNS ELISA és a HEp2 ANA IIF teszt ellentmondó eredményt ad.

A felsorolt feltételek teljesülése esetén a laboratórium automatikusan elvégzi a CLIFT assay-t.

A vizsgálatot indirekt immunfluoreszcens módszer segítségével végezzük.

A vizsgálat eredménye: pozitív, gyenge pozitív vagy negatív.

A MEDSOLUTION „KIZIML” kérőlapja nem változik, a CLIFT vizsgálat közvetlenül nem kérhető. Az anti-dsDNS teszt megrendelésével, amennyiben a korábban felsorolt feltételek teljesülnek, a CLIFT vizsgálat mint kiegészítő teszt automatikusan elvégzésre kerül. Az eredmény közlő lapon "Natív DNS elleni antitest (anti-nDNS)" néven található meg a teszt és annak eredménye. Eredményt 15 munkanapon belül adunk ki. A vizsgálat pontértéke 1252 pont. A vizsgálattal kapcsolatban felmerülő kérdések esetén kérjük, forduljanak Dr. Antal-Szalmás Péterhez, a Laboratóriumi Immunológiai Részleg vezetőjéhez (50052 vagy 55291-as mellék).

Debrecen, 2021. június 17.

a Laboratóriumi Medicina

igazgatója