Hemolitikus anémiák panel vizsgálat

A Debreceni Egyetem, Klinikai Központ, Laboratóriumi Medicina, Hematológia Részlegén elérhető spherocytosis komplex kivizsgálását kibővítjük a glükóz-6-foszfát dehidrogenáz enzim (G-6-PDH) aktivitás kvantitatív meghatározásával 2022. április 26-tól.

A vizsgálat egyik fő indikációja az ismeretlen-eredetű hemolitikus anaemia. Ennek hátterében a különböző membrándefektusok mellett a G-6-PDH enzim csökkent aktivitása is állhat, utóbbi esetben az anémia bizonyos gyógyszerek: számos antibiotikum (kinolonok, nitrofurantoin, stb.), antimaláriás szerek, NSAID-k (pl. nagy dózisú aspirin) és egyéb terápiás szerek hatására súlyosbodhat.

A vizsgálathoz 1 cső K3-EDTA-val alvadásgátolt (lila kupakos) vénás vérminta szükséges és az enzimaktivitás mérése mellett vérkép, retikulocyta szám meghatározás és kenet értékelés is történik.

A vizsgálatkérés rutin feladásként kérhető az UD-MED rendszer „KIZHEMAT” kérőlapján keresztül, a teszt leletátfordulási ideje (TAT) 1 hét.

Kérem, hogy a vizsgálattal kapcsolatban felmerülő kérdésekkel Dr. Mezei Zoltánt, Dr. Fejes Zsoltot keressék az 50046-os melléken.

Irodalmi hivatkozások:

1. Wu Y et al. J Clin Lab Anal. 2021; 35:e24034 (1-7).
  2. Bianchi P et al. Am J Hematol. 2019;94(1):149-161

Debrecen, 2022. április 25.

Frissítés dátuma: 2022.04.25.