Globális viszkoelasztikus teszt (ClotPro) bevezetése

Kedves Kollégák!

A DE-KK Laboratóriumi Medicina Hemosztázis Részlege bevezette a globális viszkoelasztikus teszt (ClotPro) végzését és elektronikus eredményközlését, illeszkedve az UDMed rendszerhez a 2022. évben.

A ClotPro egy új generációs viszkoelasztikus analizátor, ami a globális, tromboelasztográfiás technika fejlettebb változata, hasonló a rotációs tromboelasztográfiához (ROTEM), a hemosztázis folyamatok gyors és átfogó áttekintésére alkalmas. A vizsgálat során képet kapunk:

1, a koaguláció aktivációról és az alvadék polimerizáció sebességéről (CT=alvadási idő, ami a teszt indítása és a 2 mm-es amplitúdó elérése közötti időtartam sec-ban, CFT=alvadék képződési idő, ami a 2 mm-es amplitúdó és a 20 mm-es amplitúdó elérése közötti időtartam sec-ban, a-szög=az alapvonal és az alvadási görbe tangense közöti szög a 2 mm-es ponton).

2, az alvadék szilárdságáról (MCF=maximális alvadék szilárdság, azaz a teszt során elért maximális amplitúdó mm-ben, A5, A10, A20=amplitúdó az 5., 10., vagy 20. percben mm-ben)

3, az alvadék líziséről (ML=maximális lízis, az MCF és a legalacsonyabb amplitúdó közötti különbség, azaz az elvesztett szilárdság MCF%-ban kifejezve, CLI 30, CLI 45, CLI 60=alvadék lízis index a 30., 45., vagy 60. percben, azaz a fennmaradó szilárdság %-ban kifejezve, LT=lízis idő, a CT-től számított azon időpont, amikor az alvadék szilárdsága az MCF 50%-ára csökken)  

 


 

A ClotPro tesztek elvégzéséhez a vizsgálatkérést az UDMed rendszerben kell feladni, a végző munkahelynek a „Clot Pro LMI kérés”-t kell megjelölni, majd az új vizsgálat kiválasztásánál elérhetővé válnak a kérhető tesztek. A ClotPro teszt többféle aktivátor alkalmazásával kérhető:

EX-teszt: szöveti faktor által történő véralvadás aktiváció

FIB-teszt: szöveti faktor által történő véralvadás aktiváció thrombocyta gátlás mellett (fibrinogén megítélésére)

AP-teszt: szöveti faktor által történő véralvadás aktiváció fibrinolízis gátlás mellett

IN-teszt: ellagsavval történő véralvadás aktiváció

HI-teszt: ellagsavval történő véralvadás aktiváció heparináz enzim jelenlétében (heparin hatás kiküszöbölésére)

TPA-teszt: szöveti faktor által történő véralvadás aktiváció és fibrinolízis aktiváció tPA-val

RVV-teszt: Russel vipera méreggel történő véralvadás aktiváció

ECA-teszt: ekarinnal történő véralvadás aktiváció

 

A jelenleg rendelkezésre álló reagenskészletek alapján a vizsgálatokat 2022 szeptember végéig térítésmentesen tudtuk végezni, ezt követően – arra tekintettel, hogy a reagenseket e dátumot követően már a laboratórium saját költségvetéséből finanszírozza - az egyes tesztek árai a következőképpen alakulnak (a 2019-ben bevezetett ROTEM tesztekhez hasonló módon): EX-teszt (5500Ft), FIB-teszt (6500Ft), AP-teszt (6500Ft), IN-teszt (5500Ft), HI-teszt (7000Ft), TPA-teszt (6500Ft), ECA-teszt (6500Ft), RVV-teszt (6500Ft). A vizsgálatokhoz 2 db hemosztázis cső szükséges, mely a levételtől számítva 2 órán belül érkezzen meg a laboratóriumba. A vizsgálat elvégzését követően az eredmény az „Elbocsájtott megjelenések” ablakban, mint új bejegyzés fog szerepelni, ahol a végző munkahely a „ClotPro LMI eredmény” lesz, a „labor eredmények” gombra kattintva megjelennek a mérési eredmények. Az eredmények a numerikus értékek mellett vizuálisan is (ClotPro görbék) megtekinthetőek. A  vizsgálat kérések munkanapokon 8-14 óra között történhetnek. Egyéb (ügyeleti) időpontokban a ROTEM tesztek állnak a laboratóriumban rendelkezésre.

A vizsgálatkérések és az eredmények értelmezése kapcsán felmerülő kérdések esetén kérjük forduljanak Dr. Bereczky Zsuzsannához, vagy Dr. Kerényi Adriennehez, (56670, 50050 vagy 55158 mellékek).

 

Debrecen, 2022. október 12.

 

Dr. Kappelmayer János s.k.

egyetemi tanár

a Laboratóriumi Medicina igazgatója

 

 

Irodalom:

1. Infanger L. et al. Comparison of the New Viscoelastic Coagulation Analyzer ClotPro® With ROTEM® Delta and Conventional Coagulation Tests in Critically Ill Patients With COVID-19. Front Med 2021;8:777145.

2. Bachler M. et al. Impaired fibrinolysis in critically ill COVID-19 patients. Br J Anaesth 2021;126:590-8.

3. Fong AYY et al. Effect of dabigatran on clotting time in the Clotpro Ecarin clotting assay: a prospective, single-arm, open-label study. Clin Appl Throm Hemost 2020;26: 1076029620972473.

4. Oberladstatter D. et al. A prospective observational study of the rapid detection of clinically-relevant plasma direct oral anticoagulant levels following acute traumatic injury. Anaesthesia. 2021;76:373-80.

5. Dias JD. et al. Viscoelastic haemostatic point-of-care assays in the management of postpartum haemorrhage: a narrative review. Anaesthesia. 2022; doi: 10.1111/anae.15662.

Frissítés dátuma: 2022.10.12.