Változások a DE-KK Laboratóriumi Medicina Laboratóriumi Immunológiai Részlegén

A DE-KK Laboratóriumi Medicina Laboratóriumi Immunológiai Részlegén végzett vizsgálatokat illetően két változás kerül bevezetésre 2023. október 10-től.

1., Foszfolipáz A2 receptor (PLA2R) elleni autoantitestek kimutatásának bevezetése

A primer membranosus glomerulonephritisben (PMGN) a szérum PLA2R autoantitest mérése nagyban segíti a betegség diagnosztikáját. Ez az antitest nagyon specifikus PMGN-re, más betegségekben gyakorlatilag egyáltalán nincs jelen. Ha a megfelelő klinikai kép, nefrózis szindróma mellett pozitív a vizsgálat eredménye, akkor a PMGN diagnózisa megerősíthető. Ugyanakkor az antitest csak a PMGN betegek 70-80%-ában fordul elő. Kisebb arányban (2-3%) a THSD7A vagy egyéb podocyta membránfehérje ellen van jelen antitest a betegek mintájában.

Mindezek alapján a "Kidney Disease Improving Clinical Outcome" (KDIGO) szervezet ajánlása szerint nefrózis szindróma és pozitív szérum PLA2R antitest esetén vesebiopszia nélkül is felállítható a PMGN diagnózisa. A szérum PLA2R antitest szintjének mérése révén a vesebiopszia szövődményei ezáltal elkerülhetővé válnak. A szérum PLA2R antitest szintje jól korrelál a betegség aktivitással is, így használható a betegség követésére, és befolyásolja a hatékony terápia kiválasztását.

A vizsgálat indikációi

1., Minden új betegnél, akinél primer membranosus glomerulonephritis (PMGN) gyanúja felmerül.

2., A betegek követése során havonta vagy 2 havonta. Egy lehetséges algoritmus:

PLA2R Ab ELISA: low =14–86 U/ml; moderate =87–204 U/ml; and high ≥204 U/ml. IS: immunszupresszív kezelés; SCret: szérum creatinin koncentráció. De Vriese AS, et al. A Proposal for a Serology-Based Approach to Membranous Nephropathy. J Am Soc Nephrol. 2017 Feb;28(2):421-430. doi: 10.1681/ASN.2016070776.

A meghatározás elve és értékelése

Foszfolipáz A2 receptor (PLA2R) elleni antitest meghatározása ELISA módszer segítségével.

A vizsgálat eredménye numerikus. Referencia tartomány:

<14 RU/mL: negatív

³14 és <20 RU/mL: kétes pozitív

³20 RU/mL: pozitív

A vizsgálat az UD-MED „KIZIML” kérőlapján az “Foszfolipáz A2 receptor elleni antitest” elnevezés bejelölésével rendelhető meg. A meghatározáshoz egy cső natív minta (perifériás vér) szükséges. Eredményt 10 munkanapon belül adunk ki. A vizsgálatokat - elszámolhatósági problémák miatt - csak térítés ellenében tudjuk elvégezni.  A vizsgálat ára: 12.000 Ft, melynek fedezetét a vizsgálatot kérő intézet fekvőbeteg kerete biztosítja.

2., Az "Anti-nukleáris antitest meghatározás (ANA)" vizsgálat elszámolásának változása

A 33/2023. (VIII. 24.) BM rendelet módosította "Az egészségügyi szakellátás társadalombiztosítási finanszírozásának egyes kérdéseiről szóló 9/1993. (IV. 2.) NM rendelet 2. számú mellékletét". Ennek következtében a Debreceni Egyetem Klinikai Központ a következő új indexált OENO kódot tudja elszámolni:

"Antinukleáris antitest (ANA) kimutatása immunfluoreszcens módszerrel, automata digitális mikroszkóppal"

Miután az ANA HEp-2 vizsgálatot 2019. eleje óta automata digitális mikroszkóppal végezzük, így ezt a vizsgálatot 2023.10.10-től ezzel a kóddal kiegészítve fogjuk lejelenteni a NEAK felé. Ennek következtében a vizsgálat pontértéke 4246 pont lesz a korábbi 2282 pont helyett. A vizsgálat kérése és az eredmény közlése változatlan formában történik.

A változásokkal kapcsolatban felmerülő kérdések esetén kérjük, forduljanak Dr. Antal-Szalmás Péterhez, a Laboratóriumi Immunológiai Részleg vezetőjéhez (52-411717/50052 vagy 55291-as mellék).

Debrecen, 2023. október 6.

a Laboratóriumi Medicina

igazgatója